wtorek, 15 stycznia 2013

Bundesbank odzyska część zagranicznych rezerw złota

fot.digitalmoneyworld
Niemiecki bank federalny sprowadzi do kraju część zagranicznych rezerw złota przetrzymywanych do tej pory w skarbcach we Francji i w USA.

Jak informuje jedna z największych niemieckich gazet ekonomicznych Handelsblatt, Bundesbank wkrótce sprowadzi do kraju dużą część magazynowanych do tej pory za granicą rezerw złota. Do Niemiec wrócić ma w pierwszej kolejności złoto przechowywane w Paryżu, planowany jest również powrót pewnej ilości złota ze skarbca Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Według doniesień gazety informacja na ten temat zostanie podana do wiadomości publicznej w najbliższą środę.

W chwili obecnej Republika Federalna Niemiec posiada drugie po USA rezerwy złota na świecie (prawie 3 400 ton), większość z nich składowana jest w skarbcach w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i we Frankfurcie. Zostało tam umieszczone jeszcze w czasie Zimnej Wojny z obawy przez możliwym konfliktem ze Związkiem Sowieckim. We Francji składowanych jest obecnie 11% całości rezerw (373.56 tony), z kolei w USA zgromadzono aż 45% niemieckiego złota.

Niemcy są drugim po Wenezueli państwem, które zdecydowało się w ostatnim czasie na przeniesienie posiadanych rezerw złota. W jednym z pierwszych wpisów na tym blogu informowaliśmy o rosnących zaniepokojeniu wśród niemieckich obywateli obawiających się o stan przetrzymywanego za granicą złota. Wśród nich był między innymi polityk CSU Peter Gauweiler, który wraz z grupą parlamentarzystów dążył do dokładnej weryfikacji niemieckich rezerw. Jego zdaniem Bundesbank może nie mieć dostępu do całości rezerw, gdyż część złota została wydzierżawiona zewnętrznym podmiotom. Ostatecznie w październiku ubiegłego roku audytorzy federalni pomimo protestów ze strony władz banku orzekli, że audyt rezerw powinien się odbywać regularnie i powinien on zostać przeprowadzony w najbliższym czasie.

 

Równocześnie grupa niemieckich obywateli powołała inicjatywę "Zwróćcie nam nasze złoto" („Holdunser Gold heim!”), której manifest możecie przeczytać tutaj. Jak widać choćby częściowo dopięli swego. Teraz zobaczymy jakie konsekwencje będzie miała ta informacja dla światowych cen złota.


Niemieckie rezerwy złota składowane dotychczas w poszczególnych bankach:
źródło: http://www.gold-action.de/initiative.html