poniedziałek, 3 marca 2014

Auroracoin - pierwsza narodowa kryptowaluta

Zadebiutowała równo miesiąc temu i w krótkim czasie zwróciła uwagę entuzjastów kryptowalut na całym świecie. To co odróżnia ją od innych tego typu projektów to fakt, że już wkrótce każdy obywatel Islandii stanie się posiadaczem pewnej ilości auroracoinów, istnieje więc szansa, że stanie się ona pierwszą powszechnie akceptowalną walutą narodową.

Twórcy auroracoin postarali się by nowa kryptowaluta dobrze się wszystkim kojarzyła. Jej symbolem stała się wiązana z dobrobytem runa fehu a kolorystyka i nazwa nawiązują bezpośrednio do tak bliskiej mieszkańcom Islandii zorzy polarnej. Stojący za projektem programista podpisujący się jako Baldur Friggjar Odinsson chce wykorzystać fakt, że Islandia znajduje się obecnie w specyficznym momencie swojej historii kiedy to nieduże wyspiarskie państwo poważnie ucierpiało w wyniku kryzysu, ale też zdecydowało się na radykalne, odbiegające od rozwiązań innych państw europejskich reformy.

Islandia ma jeden z najwyższych, sięgający 96% odsetek osób korzystających z Internetu, niedużą liczbę mieszkańców (ok. 330 tysięcy) oraz publicznie dostępną listę wszystkich obywateli wraz z ich numerami ID. Dzięki tej bazie nietrudnym będzie dotarcie do wszystkich mieszkańców i przekazanie im w dniu 25 marca br. po 31,8 auroracoina (AUC).


W ten sposób każdy Islandczyk stanie się posiadaczem pewnej ilości kryptopieniędzy, które jeśli zostaną przez nich zaakceptowane, mogą stać się kolejnym środkiem płatniczym na wyspie. Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, w tym bitcoina, całkowita liczba auroracoinów jest ograniczona. Połowa wszystkich pieniędzy trafi zatem do mieszkańców Islandii, natomiast druga połowa trafić ma na rynek. Chociaż debiutowała zaledwie 2 lutego to zainteresowanie walutą rośnie a na Twitterze pojawiają się sygnały, żeby ograniczyć spekulacje auroracoinem, gdyż może to zniechęcić do niej Islandczyków (w przypadku nagłego spadku jego wartości) i tym samym spowodować, że cały projekt zakończy się niepowodzeniem. Oficjalna strona projektu: http://www.auroracoin.org/

Twitter: http://twitter.com/auroracoinIS