piątek, 15 lutego 2013

Cointrust, czyli jak rozpoznać fałszywkę za pomocą telefonu komórkowego

Fałszerstwo złotych monet jest stare jak świat, na szczęście dziś na pomoc przychodzi nam technologia, która umożliwia zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w rozpoznawaniu podróbek. Jednym z najciekawszych projektów jest Cointrust - aplikacja, którą można pobrać na swój telefon a następnie zweryfikować jej autentyczność dzięki dźwiękowi jaki wydobywa z siebie obracająca się moneta.Poniżej krótki wywiad z jej twórcą, Pawłem Jurewiczem. 
Gorączka Złota: Skąd pomysł na aplikację weryfikującą prawdziwość monety po dźwięku jaki wydobywa?

W 1 liście św. Pawła do Koryntian jest takie zdanie: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca”. Ma ono podłoże historyczne - doświadczeni kupcy po dźwięku monet rzucanych na stół potrafili rozpoznać czy jest to prawdziwe złoto, czy też miedziana podróbka, gdyż stop miedzi ze srebrem jest najczęściej stosowany do fałszowania złota. Ta myśl oraz informacje jakie czytałem na ten temat w Internecie, natchnęły mnie do tego, żeby zamknąć to wszystko w zgrabnej formie programu na tel. komórkowy który nagrywając dźwięk monety rzucanej na stół porówna to z nagranym wzorcem oryginału. Jeśli dźwięki będą do siebie pasować, wówczas mamy do czynienia z oryginalnym Krugerrandem, jeśli brzmienie dźwięku jest inne, wówczas mamy zapewne do czynienia albo z jakąś formą podróbki.

Jak przebiegała praca nad taką aplikacją?

Zacząłem zgłębiać ich zachowanie. Różne monety analizowałem w bardzo różnych warunkach. Dzięki uprzejmości pana Słomskiego miałem dostęp do wielu rodzajów fałszywych monet, m.in. do fałszywej dziesięciorublówki. Ta ostatnia jest bardzo ciekawa z tego względu, że różni się zaledwie 7% zawartością złota od oryginału. (jedna ma próbę 900 druga 832). Okazało się, że taka różnica wystarczy, żeby obie monety miały zupełnie inny obraz dźwiękowy. Cała sztuka polegała potem na tym, aby odczytany dźwięk przeformułować na język matematyczny, a następnie dokonać analizy porównawczej.

Na załączonych screenach widać, ze proces nagrywania jest bardzo prosty, wybieramy na ekranie monetę, którą chcemy sprawdzić, dotykamy przycisk nagrywania a następnie kręcimy monetą. Nagrany dźwięk jest analizowany przez algorytm, który informuje nas o tym czy moneta jest prawdziwa czy fałszywa.

Co z podłożem? Czy ma wpływ to gdzie sprawdzamy dźwięk monety?

Jak najbardziej, różne podłoża mogą zniekształcać dźwięk jaki otrzymamy podczas testów, jednak wszystkie meble drewniane: stoły, biurka, jak również blaty kuchenne czy betonowe parapety stanowią odpowiednią powierzchnię do testowania monet. Zaskoczyło mnie to, że praktycznie na każdym badanym przez nas podłożu powtarzał się ten sam charakterystyczny wzorzec dźwiękowy danej monety.

Ile rodzajów monet obsługuje obecnie Cointrust?

Obecnie aplikacja obsługuje dwie najpopularniejsze monety: Krugerranda 1 oz i srebrnego Maple Leafa 1oz. Docelowo jednak będę tą bazę rozbudowywał o kolejne, zacznę oczywiście od tych najpopularniejszych, z czasem jednak dodawane będą również te mniej znane monety.

A co z innymi formami przechowywania złota? Jeden z komentatorów na blogu Slomski.us zwrócił uwagę na fakt, że inaczej zabrzmi 10g moneta, inaczej zaś 10g kulka czy bierzesz pod uwagę także inne formy w jakich złoto jest sprzedawane?

Tak właśnie jest. Mamy w planach wprowadzenie również algorytmu umożliwiającego testowanie złotych i srebrnych sztabek. Obecne narzędzia pozwalają zbadać kruszec jedynie kilka milimetrów w głąb, co nie zawsze umożliwia rozpoznać sztabkę np. z wolframowym wkładem.

Na koniec pytanie nieco bardziej ogólne, ale jestem ciekaw Twojej opinii na ten temat. Czym jest dla Ciebie złoto, czy traktujesz je bardziej jako środek do inwestowania czy raczej jako swoistą polisę ubezpieczeniową?

Wydaje mi się, że  złoto jest dla mnie w 80%  przede wszystkim zabezpieczeniem, pewną formą zapewnienia sobie bezpieczeństwa przed ewentualnym krachem.

Dziękuję za rozmowę
Rozmawiał Bartosz Wilk
UWAGA! 
Wszystkich zainteresowanych aplikacją zachęcamy do wzięcia udziału w testowaniu jej beta wersji oraz wypełnienia ankiety: http://www.cointrust.pl/ankieta/index.php

12 komentarzy:

 1. Świetny pomysł! Kolejny dowód na to, że w Polsce mamy wielu twórczych i przedsiębiorczych ludzi

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałem w planie kupienie złotej monety, ale boję się, że z powodu fałszywki będę dobrych kilkaset złotych w plecy, taka aplikacja będzie bardzo pomocna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Silver Eagle musi być za darmo :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Zenek, fałszywa moneta pseudo-złota, to strata raczej kilku tysięcy zł niż kilkuset. No chyba, że masz na myśli jakiegoś prawdziwego maluszka wśród monet. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak wygląda sprawa wolframowego rdzenia? Jesteście w stanie to wykryć po dźwięku? (spodziewałbym się, że za dźwięk odpowiadają głównie zewnętrzne warstwy monety)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że taki sposób sprawdzania jest dość zawodny - być może się mylę. Inny dźwięk będzie jak moneta spadnie na beton a inny na drewno. Osobiście bym nie zaufał takiej metodzie sprawdzania fałszywek

  OdpowiedzUsuń
 7. @mc - akurat wolframowego rdzenia nie miałem okazji testować, ale wszelkie, nawet dużo mniejsze różnice w składzie chemicznym lub budowie były wyraźnie widoczne w obrazie dźwiękowym. Dlatego jestem przekonany, że wolframowe wkładki od razu "wyjdą" w teście.

  @Adrian Strójwąs - różne rodzaje podłoży było pierwszą rzeczą, którą testowaliśmy. Było dla nas kompletnym zaskoczeniem, jak bardzo wzór monety był "odciśnięty" w obrazie dźwiękowym niezależnie od podłoża.

  Jeśli tylko podłoże jest dosyć twarde i nie rezonuje (jak np. cienki, plastikowy stoliczek lub deseczka), to test działa na wszystkich typowych podłożach (stóły, blaty, parapety, deski, kafelki, marmur itd.) .

  Mam nadzieję, że pozytywny feedback od użytkowników przekona Pana do tego rozwiązania. Tym bardziej, że ma ono kilka tysięcy lat historii :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa rozmowa, wywiad. Ale, podobnie jak Adrian Strójwąs, mam pewne wątpliwości co do wspomnianego sposobu sprawdzania. Niestety czasami (a może nawet i często) zawodzi on w najmniej oczekiwanych momentach.
  Mimo wszystko życzę powodzenia, czekam na dalsze efekty testowania ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. @PIT ER - Pana wątpliwości są zupełnie zrozumiałe. Zapraszam do wypełnienia ankiety i zapisania się na testy. Mam nadzieję, że uda się nam Pana przekonać do naszego projektu. :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkich zainteresowanych aplikacją zachęcamy do wzięcia udziału w testowaniu jej beta- a gdzie ta wersja do pobrania???

  OdpowiedzUsuń
 11. Proszę wypełnić ankietę i zostawić jakiś namiar na siebie, jeśli spełnia Pan warunki, to być może zostanie Pan wybrany do testowania aplikacji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Aplikacja jest juz dostepna w sprzedazy. Bezposredni link do AppStore: http://georiot.co/45jC

  W niedlugim czasie powinna byc tez juz dostepna wersja na telefony z systemem Android.

  OdpowiedzUsuń