piątek, 15 lutego 2013

Cointrust, czyli jak rozpoznać fałszywkę za pomocą telefonu komórkowego

Fałszerstwo złotych monet jest stare jak świat, na szczęście dziś na pomoc przychodzi nam technologia, która umożliwia zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w rozpoznawaniu podróbek. Jednym z najciekawszych projektów jest Cointrust - aplikacja, którą można pobrać na swój telefon a następnie zweryfikować jej autentyczność dzięki dźwiękowi jaki wydobywa z siebie obracająca się moneta.Poniżej krótki wywiad z jej twórcą, Pawłem Jurewiczem. 
Gorączka Złota: Skąd pomysł na aplikację weryfikującą prawdziwość monety po dźwięku jaki wydobywa?

W 1 liście św. Pawła do Koryntian jest takie zdanie: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca”. Ma ono podłoże historyczne - doświadczeni kupcy po dźwięku monet rzucanych na stół potrafili rozpoznać czy jest to prawdziwe złoto, czy też miedziana podróbka, gdyż stop miedzi ze srebrem jest najczęściej stosowany do fałszowania złota. Ta myśl oraz informacje jakie czytałem na ten temat w Internecie, natchnęły mnie do tego, żeby zamknąć to wszystko w zgrabnej formie programu na tel. komórkowy który nagrywając dźwięk monety rzucanej na stół porówna to z nagranym wzorcem oryginału. Jeśli dźwięki będą do siebie pasować, wówczas mamy do czynienia z oryginalnym Krugerrandem, jeśli brzmienie dźwięku jest inne, wówczas mamy zapewne do czynienia albo z jakąś formą podróbki.

Jak przebiegała praca nad taką aplikacją?

Zacząłem zgłębiać ich zachowanie. Różne monety analizowałem w bardzo różnych warunkach. Dzięki uprzejmości pana Słomskiego miałem dostęp do wielu rodzajów fałszywych monet, m.in. do fałszywej dziesięciorublówki. Ta ostatnia jest bardzo ciekawa z tego względu, że różni się zaledwie 7% zawartością złota od oryginału. (jedna ma próbę 900 druga 832). Okazało się, że taka różnica wystarczy, żeby obie monety miały zupełnie inny obraz dźwiękowy. Cała sztuka polegała potem na tym, aby odczytany dźwięk przeformułować na język matematyczny, a następnie dokonać analizy porównawczej.

Na załączonych screenach widać, ze proces nagrywania jest bardzo prosty, wybieramy na ekranie monetę, którą chcemy sprawdzić, dotykamy przycisk nagrywania a następnie kręcimy monetą. Nagrany dźwięk jest analizowany przez algorytm, który informuje nas o tym czy moneta jest prawdziwa czy fałszywa.

Co z podłożem? Czy ma wpływ to gdzie sprawdzamy dźwięk monety?

Jak najbardziej, różne podłoża mogą zniekształcać dźwięk jaki otrzymamy podczas testów, jednak wszystkie meble drewniane: stoły, biurka, jak również blaty kuchenne czy betonowe parapety stanowią odpowiednią powierzchnię do testowania monet. Zaskoczyło mnie to, że praktycznie na każdym badanym przez nas podłożu powtarzał się ten sam charakterystyczny wzorzec dźwiękowy danej monety.

Ile rodzajów monet obsługuje obecnie Cointrust?

Obecnie aplikacja obsługuje dwie najpopularniejsze monety: Krugerranda 1 oz i srebrnego Maple Leafa 1oz. Docelowo jednak będę tą bazę rozbudowywał o kolejne, zacznę oczywiście od tych najpopularniejszych, z czasem jednak dodawane będą również te mniej znane monety.

A co z innymi formami przechowywania złota? Jeden z komentatorów na blogu Slomski.us zwrócił uwagę na fakt, że inaczej zabrzmi 10g moneta, inaczej zaś 10g kulka czy bierzesz pod uwagę także inne formy w jakich złoto jest sprzedawane?

Tak właśnie jest. Mamy w planach wprowadzenie również algorytmu umożliwiającego testowanie złotych i srebrnych sztabek. Obecne narzędzia pozwalają zbadać kruszec jedynie kilka milimetrów w głąb, co nie zawsze umożliwia rozpoznać sztabkę np. z wolframowym wkładem.

Na koniec pytanie nieco bardziej ogólne, ale jestem ciekaw Twojej opinii na ten temat. Czym jest dla Ciebie złoto, czy traktujesz je bardziej jako środek do inwestowania czy raczej jako swoistą polisę ubezpieczeniową?

Wydaje mi się, że  złoto jest dla mnie w 80%  przede wszystkim zabezpieczeniem, pewną formą zapewnienia sobie bezpieczeństwa przed ewentualnym krachem.

Dziękuję za rozmowę
Rozmawiał Bartosz Wilk
UWAGA! 
Wszystkich zainteresowanych aplikacją zachęcamy do wzięcia udziału w testowaniu jej beta wersji oraz wypełnienia ankiety: http://www.cointrust.pl/ankieta/index.php