czwartek, 14 lutego 2013

WGC: Banki centralne kupiły rekordową ilość złota

W zeszłym roku banki centralne powiększyły swoje rezerwy o największą ilość złota od prawie pół wieku, podaje World Gold Council w opublikowanym dziś raporcie.

fot. digitalmoneyworld
Grupa podaje, że rok 2012 był szczególnie ważny ze względu na nieustający popyt ze strony światowych banków centralnych. Był to bowiem kolejny rok, kiedy instytucje te kupiły znacznie więcej złota niż zdecydowały się sprzedać. W ostatnim kwartale 2012 (Q4) zakupiono łącznie 145,0 ton. W sumie w trakcie trwania ubiegłego roku banki centralne powiększyły swoje skarbce o najwyższą od 1964 roku ilość 534,6 ton, a więc o 17 procent więcej niż przed rokiem. 


Średnia cena złota w roku ubiegłym wyniosła 1 669 dolarów za uncję, podczas gdy w roku 2011 wynosiła ona 1 571,5 dolara, z kolei w ostatnim kwartale cena ta była jeszcze wyższa osiągając średnio 1 721.8 dolara za uncję. 


Szczególnie warte uwagi są również działania podjęte przez Chiny i Indie. Pomimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej pozostają one wciąż głównymi importerami żółtego metalu. W przypadku Indii stało się to nawet wbrew polityce rządu, o której pisaliśmy kilka tygodni temu, z kolei w Chinach popyt na złoto inwestycyjne wzrósł w ostatnim kwartale aż o 24%. W sumie w obu krajach roczny popyt był o 30 procent wyższy od średniej z poprzedniej dekady.

World Gold Council jest organizacją skupiającą w swoim gronie głównych graczy na rynku złota. Jej siedziba znajduje się w Londynie.