środa, 2 stycznia 2013

Ich skarbce rosną - kto w kryzysie kupił najwięcej złota?

Wiele państw zdecydowało się w ostatnim czasie powiększyć rezerwy złota w swoich bankach centralnych. Wśród nich są między innymi Chiny, Indie, Rosja i Turcja. 

Wybuch kryzysu finansowego sprawił, że wiele państw zrezygnowało z dotychczasowej (często dość intensywnej) sprzedaży posiadanych rezerw złota. Równocześnie zaś szereg banków centralnych sukcesywnie powiększa zasoby swoich skarbców. Poniższa tabela prezentuje listę krajów, które w okresie od stycznia 2009 roku do czerwca 2012 dokonało największych zakupów na rynku żółtego metalu. Najwyraźniej w ich przekonaniu skarbiec pełen pewnego zółtego metal jest bezpieczniejszy niż papierki z drukarki wujka Bena. 


Miejsce 5: Meksyk - 118,9 tony

fot. Esparta/flickr.com
Piąte miejsce należy do Meksyku, który w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększył swoje rezerwy o blisko 120 ton złota. Największych zakupów dokonano w połowie 2011 roku oraz na początku roku 2012. Mimo wszystko jednak pod koniec grudnia 2012 Meksyk plasował się dopiero na 29. miejscu w globalnym rankingu rezerw.

Miejsce 4: Turcja - 128,1 tony

fot. Global Jet/flickr.com
W zeszłym roku głośno było o transakcjach jakie rządy Indii i Turcji zawarły z Iranem. Na mocy zawartych umów w celu ominięcia nałożonego przez Zachód embarga, państwa te rozliczały się między sobą w złocie. Oficjalnie Ankara dysponuje 319 tonami złota i jest na 17. miejscu wśród światowych posiadaczy tego szlachetnego metalu, ale tylko w ciągu ostatniego 18 miesięcy rezerwy te wzrosły o blisko 130 ton.


Miejsce 3: Indie - 200 ton

fot. PaulSimpson/flickr.com

Indie są przede wszystkim największym importerem złota, którego ogromne ilości trafiają do prywatnych właścicieli. Jednak również rząd w New Delhi już po wybuchu kryzysu finansowego znacznie zwiększył stan swoich rezerw kupując w drugiej połowie 2009 roku jednorazowo aż 200 ton żółtego metalu. Obecnie w indyjskich skarbcach znajduje się 557 ton złota plasując je na 11. miejscu wśród globalnych krezusów.


Miejsce 2: Rosja - 398,6 tony

fot. sermarr erGuirriWładze w Moskwie nauczone doświadczeniami z kryzysu jaki miał miejsce w Rosji pod koniec lat 90-tych XX wieku starają się utrzymywać kraj z dala od problemów finansowych jakie przeżywają państwa Europy Zachodniej. Rosyjskie rezerwy rosną regularnie o kilkadziesiąt, kilkaset ton złota rocznie, już teraz największe państwo świata posiada ósme co do wielkości rezerwy (934 tony).


Miejsce 1: Chiny - 454 tony
W oficjalnych rankingach Państwo Środka plasuje się na 6 miejscu z rezerwami sięgającymi 1 054 ton. Wielkiego skoku Chiny dokonały jeszcze na początku 2009 roku kiedy to zakupiły aż 454 tony. Od tego czasu nie ujawniły czy ich skarbce urosły, wielu analityków uważa jednak, że Pekin ukrywa swój faktyczny stan rezerw.