wtorek, 27 maja 2014

Kolejny audyt rezerw! Tym razem swoje złoto będzie kontrolować Austria

Władze Austrii podjęły decyzję o przeprowadzeniu audytu swoich rezerw złota mieszczących się obecnie w skarbcu Bank of England.

Za przeprowadzeniem kontroli austriackich rezerw naciskały od dłuższego środowiska w kraju, które poddają w wątpliwość fakt, że złoto wciąż znajduje się w brytyjskich skarbcach. 

"Uznaję tą prośbę, każdy sklep spożywczy jest zobowiązany raz do roku do przeprowadzenia inwentaryzacji, a to jedyny sposób by pozbyć się tych nieuzasadnionych oskarżeń" - stwierdził Ewald Nowotny, Gubernator Narodowego Banku Austrii w rozmowie z austriackim magazynem Trend, który jako pierwszy poinformował o sprawie. 

Według oficjalnych danych Austria posiada w tej chwili 280 ton złota, z których zaledwie 17% mieści się w skarbcu na terytorium kraju, w Londynie zdeponowanych jest około 170 ton. 

To kolejna z rzędu decyzja na najwyższym szczeblu poruszająca temat obecności złotych rezerw wielu państw w londyńskich skarbcach. Wcześniej podobna inicjatywa miała miejsce w Niemczech, gdzie na Bundesbanku wymuszono ostatecznie przeprowadzenie procesu zwrotu złota z Wielkiej Brytanii na terytorium RFN. Najprawdopodobniej większość niemieckiego złota wróci do kraju przed 2020 rokiem.


Image courtesy of Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net