sobota, 1 lutego 2014

Powstała nagroda im. Carla Mengera

Fanów bankowości centralnej z pewnością ucieszy, że trzy europejskie banki centralne ufundowały właśnie nagrodę, którą nazwano imieniem jednego z twórców austriackiej szkoły ekonomii.

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie prasowym Bundesbank, Oesterreichische Nationalbank i szwajcarski Bank Narodowy wspólnie podjęły decyzję o utworzeniu nagrody przyznawane ekonomistom za pracę badawczą w dziedzinie polityki monetarnej, międzynarodowych stosunków gospodarczych i stabilności rynków finansowych. Celem jest przede wszystkim zacieśnienie więzów między bankami a środowiskiem badawczym.

Po raz pierwszy nagroda zostanie przyznana we wrześniu 2014 roku, a może ją dostać naukowiec, który nie skończył jeszcze 45 lat, musi pracować na jednym z europejskich uniwersytetów. Nie ma co liczyć na wysyłanie zgłoszeń, każdy kandydat jest proponowany jedynie przez specjalnie utworzoną komisję ekspertów. Zwycięzcy zostanie przekazane 20 tysięcy euro, zostanie on również zaproszony do podzielenia się owocami swoich badań z pracownikami banków centralnych.

Z wypowiedzi przedstawicieli wspominanych instytucji jasno wynika, że chcą oni przede wszystkim zacieśnić współpracę z naukowcami oraz otworzyć się na nowe rozwiązania i teorie. Kto wie, może nazwanie tej nagrody właśnie imieniem Carla Mengera świadczy o znacznie bardziej otwartym podejściu niemieckojęzycznych bankierów do dorobku austriackich ekonomistów? Nagroda zapowiada się przede wszystkim próbą uhonorowania młodych ekonomistów za ich badania i dorobek naukowy, miejmy nadzieję, że tak pozostanie i nie stanie się ona kolejną nic nie znaczącą, za to robiącą dużo szumu wydmuszką dla klakierów.