niedziela, 28 lipca 2013

Amerykański sąd: Oddajcie złoto dziadka rządowi!

Złoto ma być zabezpieczeniem majątku przed inflacją i kryzysami, gorzej jednak z kradzieżami, zwłaszcza tymi jakie dokonywane są w majestacie prawa. Jak podaje bowiem serwis RT.com sąd stanu Pensylwania pozbawił właśnie spadkobierców złotych monet o wartości blisko 80 milionów dolarów.

Wszystko zaczęło się w 2003 roku kiedy rodzina Langbordów otworzyła skrytkę bankową, w której znajdowało się 10 złotych monet Saint-Gaudens double eagle. Monety mają wysoką wartość nie tyle ze względu na ilość złota jaką zawierają, ale przede wszystkim ze względów kolekcjonerskich, gdyż większość egzemplarzy z tego okresu zostało w wyniku dekretu F.D. Roosevelta (executive order 6102) skonfiskowanych i przetopionych na złote sztaby. Wspomniane 10 monet zostało ukrytych przez przodka Langbordów, kolekcjonera monet Israela Switta.

Ostatecznie jednak całe znalezisko zostało skonfiskowane przez rząd USA, który twierdzi, że Switt wszedł w posiadanie monet nielegalnie i tym samym jego spadkobiercom nie należą się ani pieniądze ani jakiekolwiek wynagrodzenie za znalezisko. Wynikać to ma z faktu, że ich przodek miał otrzymać te monety od ówczesnego pracownika rządowej mennicy.

Wydający werdykt sędzia stanu Pensylwania, Legrome Davis stwierdził: "Monety zostały zabrane z mennicy w sposób nielegalny" i podtrzymał tym samym orzeczenie sądu niższej instancji.

Sam fakt konfiskacji złota przez rząd USA w 1933 to było nic innego jak zwykła kradzież, tyle że usankcjonowana odpowiednimi ustawami, w tym przypadku mam jednak poważne wątpliwości, że może jednak sąd miał rację? 
źródło: RT / fot. sxc.hu

11 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli moje prognozy się sprawdzą, to może rząd znowu schyli się po złoto swoich podwładnych?

  http://risktracker.blogspot.com/2013/08/kupuj-zoto-i-srebro-prognoza-zasiegu.html

  Co prawda prawda od zamieszczenia analizy srebro już uciekło ponad 5%, ale potencjał jest duży. Nawet $10000 na złocie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Złoto jest rzeczywiście dobrym zabezpieczeniem i w razie kryzysu mogą zechcieć złoto od nas ściągać;-/ ale z jakiego powodu?;-/

  OdpowiedzUsuń
 4. Toż to zwykła kradzież! Tak samo jak Amber Gold okradł tysiące ludzi tak rząd USA okradł tą poszkodowaną rodzinę.. tyle tylko, ze na kilkuset większą skalę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Not o gościa wydy... :) Dajcie spokój co za numer.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niech tylko spróbują się schylić po nasze złoto to zobaczą jak ludzie zareagują;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mówisz, że oddadzą? W sumie to możliwe - jakoś w tym kraju ludzie tylko narzekać potrafią, a jak mogą coś zmienić to nic nie robią...;-( Ja nie oddam ;-P

  OdpowiedzUsuń
 8. tak to jest, co najgorsze władzom uchodzą takie numery, przecież oni stanowią prawo, eh szkoda gadać

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja na pewno nie oddam moich złotych monet. Mam nadzieję, że do takiej absurdalnej sytuacji nie dojdzie, a jeżeli już, to zapłacą mi odpowiednie pieniądze za moją kolekcję.

  OdpowiedzUsuń