poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Czy to dobry moment na kupno złota?

Złoto znajduje się kolejny miesiąc w trendzie bocznym, co powoduje u wielu inwestorów istotne zamieszanie. Prezentujemy poniżej dwa interesujące wykresy, które sugerują, iż obecna sytuacja na rynku żółtego metalu jest dobrą okazją do zakupów.Źródło: www.moneymorning.com
Pierwszy z nich (powyżej) pokazuje kształtowanie się stopy Gold Forward Offered Rate (GOFO), która stanowi różnicę między stopą LIBOR - czyli stopą procentową, jaką można by uzyskać, pożyczając gotówkę na rynku międzybankowym - a Gold Lease Rate - czyli stopą, po której pożyczane jest fizyczne złoto. Jak widać na wykresie, po tym, gdy stopa GOFO spada, ceny złota wzrastają. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, spadek GOFO może oznaczać, że banki bulionowe, które są największymi dealerami fizycznego złota, pilnie potrzebują fizycznego złota.


Źródło: http://2.bp.blogspot.com

Drugi z nich przedstawia z kolei stosunek indeksu giełdowego Dow Jones do cen spot złota. Jak widać, patrząc historycznie (od lata 2010 r.), tak wysoki poziom był nie do utrzymania, co może oznaczać, że czeka nas wkrótce kontynuacja trendu wzrostowego na złocie.