wtorek, 12 lutego 2013

W stanie Virginia zbadają możliwość powrotu do standardu złota

Thomas Jefferson, portret na banknocie
W stanie Virginia nie gasną tradycje ojców-założycieli, niedawno powołano tam komisję, która ma zbadać scenariusz przestawienia się na złotą walutę.

W liście do J.W. Eppesa w roku 1813 Thomas Jefferson stwierdził: 

"Papierowy pieniądz zachęca do nadużyć, był, jest i na zawsze będzie nadużywany w każdym kraju, w którym zezwolono na jego użycie". 

Dziś papierowy pieniądz to zjawisko tak oczywiste, że pomysły sugerujące jakiekolwiek alternatywne wobec niego rozwiązania traktowane jest jako zupełny absurd. A jednak, podobne rozwiązania powoli trafiają pod rozwagę instytucji publicznych, niestety póki co w Stanach Zjednoczonych. Jak zwykle wszystko zaczyna się od Virginii - 31 stycznia tamtejsza Izba Delegatów przegłosowała w stosunku 11 do 1 następującą decyzję:

Ustanowienie podkomisji mającej na celu zbadanie realności jednostki monetarnej opartej na metalowym standardzie, przy zachowaniu wskazań i wartości ojców-założycieli narodu, umożliwiającej działalność biznesową w momencie głównego upadku Systemu Rezerwy Federalnej bądź też dezorganizacji usług finansowych. 

Wyobraźcie sobie jaki by skandal wybuchł u nas gdyby ktoś wyszedł z podobną inicjatywą. W USA z resztą również sprawa nie obeszła się bez echa, jak podaje Ralph Benko z Forbesa skrytykowana została między innymi przez delegata z Virginii (Demokraci) Marka Sicklesa, który oświadczył, że: 

"Może to kosztować dziesiątki tysięcy dolarów. Czy naprawdę chcemy wydać zasoby podatników na badania dotyczące najważniejszej światowej waluty? Czy staczamy się do poziomu krainy lunatyków?"


Co jak co, ale przedstawiciel demokratów wie doskonale jak znacznie lepiej ulokować pieniądze podatników, wydaje się jednak, że mamy w tym przypadku do czynienia z ciekawym paradoksem, gdyż nie licząc Sicklesa ustawę poparli lokalni członkowie zarówno jego partii jak i republikanów.

Cała treść omawianej ustawy dostępna jest na stronie Virginia's Legislative Information System