wtorek, 4 grudnia 2012

Standard złota - cytaty

Czy standard złota to relikt przeszłości? Wielu współczesnych, wpływowych ekonomistów ma na ten temat odmienne zdanie, poniżej prezentuję garść cytatów, które nawet jeśli nie przekonają to przynajmniej dadzą czytelnikowi do myślenia.


Jens Weidmann prezes Bundesbanku : 
Fakt, że banki centralne mogą, mówiąc dosadnie, tworzyć pieniądze prosto z powietrza, jest czymś co wielu obserwatorów może uznać za rzecz dziwną i zaskakującą, być może nawet mistyczną lub wyjętą z marzeń sennych, także tych koszmarnych.
Daniel Brebner i Xiao Fu  - analitycy Deutsche Banku:
Postrzegamy złoto jako oficjalnie rozpoznawaną formę pieniądza z jednego głównego powodu: jest on przetrzymywany jako część rezerw przez istotną część większych banków centralnych świata.

Wilhelm Röpke

Dopiero papierowa waluta nauczyła nas, co znaczy słowo "inflacja"

(…) ludzie od tysięcy lat zgadzali się ze sobą, że złoto przedstawia wartość ostateczną, najwyższą i najbezpieczniejszą. Można sobie protestować, ile się chce przeciwko temu, ale tak jest. I to jest powód, dlaczego złota waluta pozostaje najbardziej właściwym i efektywnym porządkiem walutowym.

Jak małostkowe jest krytykowanie waluty złotej i planowanie na papierze jakiegoś innego pełnowartościowego systemu walutowego. Jednak trzymamy się waluty złotej, ponieważ tym się ona odznacza, że zapewnia stabilność, która jest największym dobrem gospodarki, ratującym od ułomności rozmyślnych państwowych manipulacji.

Jest naprawdę godne podziwu, w jaki sposób złoto stało się rzadkim naturalnym produktem i ostatecznym miernikiem wartości dla cywilizowanej ludzkości. Chrysofile (przyjaciele złota) jasno mówią, że głupio byłoby nie doceniać tego  szczęścia  mając na myśli, że gdyby złota nie było, to trzeba byłoby je wymyślić (…) złota waluta jest jak język, którego też nie wymyślono.prezes National Gold Corporation (największy chiński producent złota)  Sun Zhaoxue:

Jako, że złoto jest naturalną walutą, bez względu na to, czy celem jest bezpieczeństwo ekonomiczne państwa czy też przyspieszenie procesu umiędzynarodowienia renminbi, wzrost rezerw złota powinien być jedną z kluczowych strategii dla Chin.

Okazuje się, że teoria jest niczym więcej jak tylko taktyką USA…by tłumić inne waluty i utrzymać hegemonię dolara. Powodem, dla którego dolar i funt, ale również euro wyrosły z waluty jednego kraju do poziomu walut globalnych lub regionalnych jest to, że wszystkie te państwa mają ogromne rezerwy złota. Jakkolwiek globalny kryzys finansowy rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, to jednak nie zachwiał on dominującą pozycją dolara na świecie, a amerykańskie aktywa nie kurczą się z powodu jego deprecjacji. 8 133 ton rezerw złota odgrywa w tym bardzo ważną rolę.

Doug Casey:
 
Każdy kto myśli, że zapewnił sobie w jakimkolwiek stopniu finansowe bezpieczeństwo bez posiadania złota, szczególnie w świecie po roku 2008 jest albo ignorantem, albo naiwniakiem, głupcem albo wszystkimi trzema na raz.

Alan Greenspan - były wieloletni prezes Rezerwy Federalnej:

Histerycznym wręcz antagonizmem jednoczącym przeciwko standardowi złota  wszystkich możliwych etatystów. Zdają się oni wyczuwać, że złoto i wolność gospodarcza są nierozerwalne.

Złoto wciąż stanowi najdoskonalszą formę płatności na świecie. 

Friedrich August von Hayek


 Z wyjątkiem okresu standardu złota praktycznie wszystkie rządy w historii wykorzystywały swoją potęgę do emisji pieniądza i ograbiania ludzi.


George Bernard Shaw

Jako wyborca musisz wybrać między naturalną stabilnością złota i naturalną stabilnością uczciwości i inteligencji członków rządu. I, z całym szacunkiem dla tych panów, polecam tak długo jak trwa ustrój kapitalistyczny, głosować za złotem.


I na koniec antybohater:

Adolf Hitler

Złoto nie jest potrzebne. Złoto mnie nie interesuje. Zbuduję solidne społeczeństwo bez uncji złota w zanadrzu. Każdy kto sprzedaje powyżej ustalonych cen powinien zostać wysłany do obozu koncentracyjnego. To jest bastion pieniądza. 

Ciąg dalszy nastąpi