piątek, 28 grudnia 2012

Nowe prawo w RPA może wpłynąć na ceny platyny w 2013 roku

Nowe ustawodawstwo wprowadzone przez rząd RPA może wkrótce przyczynić się do znacznego wzrostu cen platyny i innych metali szlachetnych wydobywanych w tym kraju.

Władze RPA planują zmienić istniejącą dotychczas strukturę produkcji i sprawić by znacznie większa część wytwarzanej na terytorium kraju platyny była przetwarzana na miejscu. W celu zmiany obecnej sytuacji, kiedy to większość wydobywanych surowców wysyłana jest poza granice kraju, rząd Jacoba Zumy planuje podjąć szereg działań prawnych, które zmuszą producentów do sprzedaży części złota, srebra czy platyny firmom mieszczącym się na terytorium RPA. 

fot. dyet/sxc.hu
Przede wszystkim już z początkiem nadchodzącego roku obniżony zostanie dopuszczalny limit w eksporcie platyny. W rezultacie, zważywszy, że globalny popyt na metal nie spadnie z dnia na dzień, spodziewać się możemy znacznego wzrostu jej cen. Ucierpią także firmy wydobywcze, które zmuszone będą do sprzedaży surowca lokalnym, oferującym znacznie niższe ceny odbiorcom.

W ten sposób producenci raczej nie nadrobią strat wynikłych z niedawnych protestów w kopalniach platyny z jakimi borykać się musieli w połowie roku, co więcej rząd planuje również wprowadzenie nowych regulacji oraz opodatkowania sektora wydobywczego.

Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że już wkrótce ceny platyny, ale być może również innych metali wydobywanych na terenie RPA mogą wkrótce znacznie wzrosnąć. Republika Południowej Afryki pozostaje największym producentem platyny na świecie (patrz wykres poniżej). Większość wydobywanego metalu jest jednak eksportowane za granicę i dopiero tam przetwarzane. Wcześniejszy rząd w Pretorii rozważał nawet plany nacjonalizacji wszystkich południowoafrykańskich kopalń, ostatecznie jednak zrezygnowano z tego pomysłu.