wtorek, 20 listopada 2012

W zachodnich bankach nie ma złota?

Skarbce należące do Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku i do Bank of England w Londynie są puste- twierdzi amerykański inwestor Eric Sprott.

Zdaniem inwestora Erica Sprotta większość najważniejszych zachodnich banków centralnych nie posiadają w tym momencie praktycznie żadnych rezerw złota. W jego przekonaniu złoto posiada ogromną ilość zalet, z czego najważniejszą jest obecna polityka banków centralnych drukujących pieniądze na niespotykaną dotychczas skalę. Złoto daje pewność oraz stabilność niemożliwą w przypadku pieniędzy papierowych. Chociaż stwierdzenie, że zachodnie banki centralne pozbyły się praktycznie całych swoich rezerw brzmi prawie jak teoria spiskowa, w opinii Sprotta istnieje szereg przesłanek, które skłaniać ma ku temu kontrowersyjnemu stwierdzeniu.

siedziba Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie/ fot. AgnosticPreachersKid


Przede wszystkim zwraca on uwagę na fakt, że wiele państw z Chinami na czele skupuje w ostatnim czasie ogromne ilości złota, a równocześnie trudno mówić o jakimś drastycznym wzroście wydobycia, z tego też względu można przypuszczać, że pojawienie się złota na rynkach musi być związane ze sprzedażą swoich rezerw przez któryś z banków centralnych.

Tą kontrowersyjną tezę postawił w wywiadzie udzielonym dla Blommberg.tv  nawiązując do artykułu opublikowanego niedawno na jego stronie Sprott.com. Sprott zachęcał do inwestycji w złoto na długo przed tym gdy surowiec ten ponownie zyskał na popularności, jest właścicielem Sprott Asset Managment z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem w inwestycjach, podobną opinię przedstawia również w poniższym wywiadzie: 


W moim przekonaniu Sprott przesadza w swojej opinii. Przede wszystkim zachodnie banki związane z euro obowiązuje Central Bank Gold Agreement (CBGA), które obliguje wszystkich sygnatariuszy do sprzedaży maksymalnie 2-2,5 ton złota w okresie pięciu lat.  W czasie trwania ostatniego banki nie były zainteresowane sprzedażą na poziomie sięgającym choćby połowy tych limitów, w związku z czym kiedy by zdążyły się pozbyć tego złota? No chyba, że handlowały certyfikatami a fizyczne złoto w skarbcach w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu już dawno wyparowało.