czwartek, 29 listopada 2012

Pożądane cechy pieniądza

Wszystko może być pieniądzem. Niektórzy używali do tego celu skór, inni muszli, ostatecznie jednak praktycznie na całym świecie zwyciężyło złoto. Dlaczego? Jakie kryteria powinien spełnić dobry pieniądz? 

Określenia tych uniwersalnych cech podjął się już ponad 2 i pół tysiąca lat temu Arystoteles. Scharakteryzował on wówczas pieniądz w następujący sposób:

1. Musi być trwały - czyli musi przetrwać próbę czasu i oddziaływanie środowiska zewnętrznego nie ulegając łatwo zniszczeniu.

2. Musi być przenośny - czyli jego wartość powinna się koncentrować w relatywnie niewielkiej objętości i wadze co pozwoli jego wymianę na inne towary. Mówiąc krótko musi zmieścić się w sakiewce, kieszeni czy innym miejscu, w którym przechowujemy i przenosimy pieniądze.

3. Musi być podzielny i stały - oznacza to, że dobry pieniądz winien być z jednej strony łatwy do podzielenia nie tracąc przy tym swoich właściwości. np. złotą monetę możemy przepołowić i wciąż będzie ona miała wartość (jako złoto samo w sobie), gdyby za pieniądz służyłyby nam telefony komórkowe to po przepołowieniu stałyby się zupełnie bezużyteczne i straciły swoją wartość.

4. Musi mieć określoną i przypisaną wartość - a więc powinien być uznawany i ceniony przez innych ludzi.

Z czasem ów arystotelejski podział rozbudowany i dodano kilka kolejnych cech. Obecnie mamy ich 7:


  1. poręczność
  2. stabilność
  3. jednolitość
  4. trwałość
  5. podzielność
  6. rozpoznawalność
  7. akceptowalność